Konec kůrovce. Vědci hlásí, že našli neškodný přípravek

České lesy jsou to nejkouzelnější místo na Zemi. Každým rokem se do českých letů vydává tisícovka houbařů, kteří touží nejen najít hřiby, ale také se chtějí nadýchat čerstvého vzduchu. Do českých lesů se také pravidelně vydávají lidé žijící ve městě, protože touží po tom klidu a pohodě, po žádném spěchu. Každým rokem se bohužel české lesy potýkají s nepříjemnými kůrovci, kteří škodí stromům. Doposud se nevědělo, jak s nimi zatočit nechemickým a neškodným prostředkem, ale nyní se to už ví. Vědci tedy tvrdí, že našli lék proti kůrovcům, který je naprosto neškodný a který by tak mohl stromy konečně osvobodit od nepříjemných a nevítaných hostů.

Lesníci jsou z této zprávy rádi. Podle vědců by totiž mohli proti přemnožení kůrovce používat látku, která má až stoprocentní účinnost. Samovolně se rozkládá na látky, které nijak neškodí ozonové vrstvě, což se o dřívějších prostředcích říct nedá.

Vědci z Česka udělali pokrok

Látka byla vyvinuta poměrně nedávno, a to v České zemědělské univerzitě, kam se sjeli odborníci ze společnosti Lučební závody Draslovka Kolín. Během spolupráce byla vyvinuta látka, která má se stoprocentní účinností zamezit rozmnožování kůrovců, kteří každým rokem doslova devastují české lesy.

Podle všeho nyní tým usiluje o získání celosvětové registrace. Celý projekt vyšel na miliony korun, jenom Technologická agentura podpořila projekt deseti miliony korun.

Jak se látka jmenuje?

Pojďme si však ještě více přiblížit látku, která byla vynalezena v Česku. Jedná se o látku, která nese název EDN. Měla by nápadné kůrovce na stromech dokonale zničit. Látka se podle všeho aplikuje na stromy pomocí fumigace. Pořezané dřevo se pokryje plachtou a pod ni se bude vhánět insekticidní plyn. Jemné molekuly se budou prodírat dřevem a odstraní všechna vývojová stádia kůrovce, tedy jak vajíčka, tak i larvy nebo kukly či dospělí jedince.